Rak kości – profilaktyka, diagnostyka i leczenie
3

A A A

Nowotwór kości stanowi wynikową niekontrolowanego podziału komórek w organizmie. Lekarze wyróżniają dwa typy nowotworów – pierwotny i wtórny, przy czym zdecydowanie częściej mamy do czynienia z przypadkami zachorowań na nowotwory przerzutowe (wtórne).

Mięsak kościopochodny

Najczęściej spotykaną chorobą nowotworową jest mięsak kościopochodny, który występuje aż u 60 procent osób, zapadających na nowotwór (szczególnie wśród najmłodszych). Głównymi objawami zachorowania są:

  • przewlekły ból kości, który nie ustaje nawet w czasie odpoczynku
  • osłabienie organizmu
  • utykanie
  • problemy z chodzeniem

Leczenie mięsaka uzależnione jest od stopnia jego złośliwości, aby to stwierdzić należy wykonać badania histopatologiczne oraz rezonans magnetyczny. Pierwszą fazą kuracji jest chemioterapia indukcyjna, stosowana przez dość krótki okres. Następnie lekarz podejmuje decyzję czy guz nadaje się do resekcji, czy też niezbędna jest amputacja kończyny. Niezależnie od wyroku, kolejnym elementem kuracji szpitalnej jest chemioterapia, zależna już od kondycji pacjenta.

Ból kości a rak, zobacz:

Bolą mnie kości, do kogo się zgłosić po poradę? Boję się raka.

Guz Egwina

Innym poważnym schorzeniem jest Guz Egwina, który należy do grupy bardzo trudno wykrywalnych nowotworów złośliwych. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się wśród grupy ludzi młodych, którzy nie przekroczyli trzydziestego roku życia. Do podstawowych objawów chorobowych zaliczyć możemy okresowy ból kości, który z czasem przybiera na sile, a w końcowym etapie schorzenia w ogóle nie opuszcza chorego. Kość, na której rozwija się guz, może być także bardziej podatna na złamania.

Leczenie tej przypadłości jest bardzo trudne i skomplikowane. W niektórych przypadkach, gdzie dość wcześnie wykryje się guza, wystarczą radioterapia i chemioterapia, jednak w większości konieczna okazuje się już amputacja chorej kończyny i dalsza chemioterapia. Nowotwór kości może spowodować ogromne spustoszenia w organizmie. Chory diametralnie chudnie, pojawiają się deformacje kończyn objętych chorobą, a kości stają się bardziej podatne na urazy i złamania.

Czy rak kości to wyrok?

Zmiany nowotworowe, które zostały wykryte odpowiednio wcześnie, kwalifikują się do przeprowadzenia bezinwazyjnej terapii. Natomiast w przypadku dużej złośliwości jedyną, w miarę skuteczną metodą jest leczenie operacyjne. Niestety statystyki śmiertelności z powodu raka kości są wciąż bardzo wysokie. Około 60 procent pacjentów, którzy zachorowali na mięsaka, umiera w ciągu pierwszych pięciu lat od zdiagnozowania schorzenia.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*